Guajazyl
(gwajafenezyna)

G|Wyniki wyszukiwania:|KASZEL SUCHY I WILGOTNY » Leki łagodzące kaszel » Leki wykrztuśne na kaszel wilgotny

Tabletki: 20 szt. i 50 szt. 1 tabletka zawiera 100 mg gwajafenezyny.
Dawkowanie: Tabletki należy popić odpowiednią ilością wody.
Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 3 do 4 tabletek 3 do 4 razy na dobę, co 6 godzin.
Dzieci powyżej 3 lat: 0,5 do 1 tabletki 3 razy na dobę, co 6 godzin.
Podmiot odpowiedzialny: Espefa Chemiczno-Farmaceutyczna Spółdzielnia Pracy

 

Gwajafenezyna - substancja czynna preparatu - przeczytaj

Właściwości gwajafenezyny: Gwajafenezyna wykazuje silne właściwości wykrztuśne, zwiększa wydzielanie śluzu w drogach oddechowych, a także zmniejsza jego lepkość oraz ma słabe działanie odkażające. Łagodzi kaszel i ułatwia odkrztuszanie.
Wskazania: Kaszel z nadmierną ilością wydzieliny zalegającej w oskrzelach i trudnej do odkrztuszenia.
Przeciwwskazania: Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (gwajafenezynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Ostrzeżenia i środki ostrożności: Lek przeznaczony do doraźnego stosowania. Jeśli kaszel jest uporczywy, utrzymuje się ponad 7 dni, powraca, towarzyszy mu gorączka, wysypka lub uporczywe bóle głowy, należy skontaktować się z lekarzem. Bez konsultacji z lekarzem leku nie należy stosować u osób z astmą oskrzelową, przewlekłym zapaleniem oskrzeli, rozedmą płuc oraz u palaczy tytoniu. Pacjenci chorujący na ciężką chorobę wątroby lub nerek mogą stosować lek po konsultacji z lekarzem.
Stosowanie z innymi lekami: Gwajafenezyna, tak jak wszystkie leki wykrztuśne, nie powinna być łączona z lekami hamującymi odruch kaszlowy, ze względu na wzajemne znoszenie się działania leczniczego. U osób z nadciśnieniem, chorobami serca, cukrzycą, chorobami naczyń obwodowych, przerostem prostaty i jaskrą - przyjmujących fenylopropanoloaminę - gwajafenezynę należy stosować ostrożnie.
Wpływ na kierowanie pojazdami: Zaleca się ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn w ruchu, ponieważ lek u niektórych osób może powodować zawroty głowy.
Możliwe działania niepożądane: Sporadycznie mogą wystąpić zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha), ból i zawroty głowy, wysypka, pokrzywka.
W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.